A kispesti látássérültek lámpás klubja a Bibliamúzeumba látogatott április 22-én.
Látássérültek számára különösen fontos, hogy egy tárlatvezetés során megelevenedjen számukra mindaz, amit az idegenvezetőtől hallanak. A kispesti látássérültek lámpás klubja pont egy ilyen élményben részesülhetett a Bibliamúzeumban, Csányi Borbálának köszönhetően. Egy kis időutazást tehettünk a múzeumban. A kiállítás megmutatja a bibliai helyszíneket, eseményeket tárgyakkal, fényképekkel, filmrészletekkel illusztrálja azokat. A múzeum kultúrtörténeti aspektusból állítja elénk a különböző bibliai korszakokat, nem az a fontos, hogy az ember hívő vagy nem, bár kétségtelen, hogy mindenki a maga hite szerint értelmezi a kiállítást.
Először az Ószövetségbe kaphattunk betekintést, a teremtés körüli időszakba helyezkedhettünk bele. Megtapogathattuk Noé bárkájának makettjét. Idegenvezetőnk pedig mesélt az özönvíz történetéről bibliai és régészeti aspektusból is. A régészek által összegyűjtött tények és bizonyítékok alapján került megépítésre például Noé bárkájának makettje is.
A következő terem az egyiptomi letelepedést, majd a kivonulást mutatta be falakra, kőtáblákra vésett jelek és feliratok alapján. Sok ilyen felirat és jel kidomborodik, így ezeket is megtapogathattuk. A látók fényképeken is láthattak az egyiptomi letelepedésről szóló felvételeket, jeleneteket. Tárlatvezetőnk aprólékos részletességgel leírta azokat a dolgokat is, amelyeket a fényképeken látni lehet és amelyek az Egyiptomban tartózkodás fontosabb eseményeit szemléltették. Mi is bele tudtuk élni magunkat ebbe a korszakba is. Az egyiptomi kivonulás és a tíz csapás jelenete vezetett át bennünket a következő terembe, ahol már a babiloni fogságba élhettük bele magunkat. Tárlatvezetőnk itt a szigorú katonai asszír rendszerről, illetve a föníciaiak kultúrájáról beszélt. Ebben a teremben a falakon szintén kidomborodott feliratokat tapogathattunk meg. Egy kidomborított jelenet is megelevenedett előttünk, amely egy oroszlán megölését ábrázolta. A bibliában ez a Dániel könyvében található.
A következő terem már az Újszövetségbe vezetett át bennünket. A halászat nagyon fontos tevékenység volt abban az időszakban, erről is láthattunk fénykép felvételeket, de megtapogathattunk egy csónak makettjét is, amelyet a régészek találtak meg. A csónak fából készült és a régészek nagyon nehezen tudták partra emelni, nehogy szétessen. Idegenvezetőnk ezt mesélte el, miközben a hatalmas csónak makettet tapogattuk végig.
Egy nagyon érdekes fénykép felvételeket készítő gépet is láthattunk, amely Jézus egyik nagy csodatételét, a kenyér szaporítást mutatta be. Jézus kenyeret és halat osztott szét a nép között, egészen pontosan a Bibliából tudhatjuk, hogy három kenyeret és öt halat szaporított meg, hogy mindenkinek jusson belőle. Ez a gép úgy szemléltette Jézusnak ezt a csodatételét, hogy bárki a tenyerét alátarthatta a gépnek és arról fényképet készített, mintha ő is ott lett volna és kapott volna a kenyérből és a halból. Mi is odatettük a kezünket és el is készült a fénykép. Ugyanebben a teremben a korra jellemző agyagedényeket is megnézhettünk. Különböző tálak, csészék vannak kiállítva, ezeket mindet megfoghattuk. A Pilátusi kor volt a végállomása az időutazásunknak. Az utolsó terem Jézus halálát és feltámadását dolgozza fel. Itt megfoghattunk egy keresztet, megnézhettük a sírkamrát és azt a követ, amelyet a feltámadás vasárnapján a sírról elgördítve láttak, a sír pedig üres volt.
Nagyon nagy élmény volt, hogy sok tárgyat megfoghattunk, a látók pedig fényképeken nézhették meg az egyes eseményeket, illusztrációkat. A teljesen vakok sem maradtak ki abból, hogy belehelyezkedhessenek az adott helyzetekbe, korszakokba. Idegenvezetőnk felkészültsége és az a sok tárgy és fénykép, filmfelvételek bejátszása és mindezek, amelyekről részletesen hallhattunk, azok tették teljessé az élményt.
Köszönet ezért Csányi Borbálának, aki a tárlatot levezette és nagyon nagy empátiát tanúsított a látássérültek iránt!
Rátóti Krisztina
közösségi civil szervező