HÍREK  2014. május 27.      2,204
Figyelem: a cikk archív, ezért elavult információkat tartalmazhat.

Körmöcbányai kerámiák Kispesten

A körmöcbányai edény- és díszműárugyártást mutatja be a Kispesti Helytörténeti Gyűjtemény Gyűjtők és gyűjtemények című kiállítás-sorozatának hétfőn nyílt első tárlata. Stoffel János páratlan gyűjteményét ismerhetik meg az érdeklődők a november 1-jéig nyitva tartó kamarakiállításon, amelyet Siklós Zsuzsanna és Mohay Orsolya rendezett.

Körmöcbányai kerámiák Kispesten
A képre kattintva galéria nyílik. (21 kép)

A Kispesti Helytörténeti Gyűjtemény törekszik arra, hogy valami újat mutasson be, és közelebb kerüljön a közönséghez, ezt a célt szolgálják a Nagy Balogh János Kiállítóterem helytörténeti és képzőművészeti tárlatai is – mondta bevezetőjében Siklós Zsuzsanna, a gyűjtemény vezetője a hétfő délutáni kiállításmegnyitón. Köszöntötte a megjelenteket és Stoffel János gyűjtőt Vinczek György alpolgármester is.

A Gyűjtők és gyűjtemények című kiállítás-sorozat első tárlatát megnyitó Balla Gabriella művészettörténész ragyogónak nevezte a kezdeményezést. Arról beszélt, hogy mára ugyan tucatáruvá vált a kerámia, régen viszont ez nem így volt. A kőedénygyártás tette lehetővé, hogy a nemesi asztalokról a polgári asztalokra is kerüljenek kerámiák. Az Iparművészeti Múzeum főosztályvezetője a kiállított kerámiákról elmondta, egyik vitrinben a gyár klasszicista termékei láthatók, egy másikban az ún. „panoráma-kerámiák”, mellettük kakasokat ábrázoló emléktárgyak, a legnagyobb vitrinben régi használati tárnyak vannak, és láthatók a Millennium idejéből való népi motívumokkal díszített kerámiák is.

A kiállítás a Körmöcbányai Kőedénygyár majd másfél százados történetével, az ott készült kerámiákkal ismerteti meg a látogatót. A gyárat 1815-ben jegyezték be. Egy 1827-es országos gyári összeírás szerint Körmöcbánya a harmadik legtöbb bevételt hozó üzemeként működött. 1868-ban vette meg a Kossuch cég három beltagja, ekkor kezdődik el a gyár történetének legvirágzóbb korszaka. A körmöcbányai gyár egészen 1947-ig, a csehszlovákiai államosításig a Kossuch család birtokában volt. Ezen a ponton kapcsolódik a körmöcbányai edénygyártás, Kispest ipartörténetéhez: az 1940-es években a kispesti Gránit Kőedénygyár igazgatói székébe az a Bárdos Féltoronyi Zoltán került, aki korábban a Kossuch cégnek volt beltagja és aki egyben e család leszármazottja – tudtuk meg Mohay Orsolyától.