2001 óta április 16-a a holokauszt magyarországi áldozatainak emléknapja. Ebből az alkalomból a KMO-ban mutatták be a „Családok, családi történetek a holokauszt árnyékában” című filmet, melyben Stahl Judit beszélget 5 kispesti zsidó család leszármazottaival. A filmvetítéssel arra is emlékeztek, hogy 1944. április 16-án kezdődött meg a hazai zsidóság gettóba zárása.
Az eseményen Vinczek György mondott beszédet. Az alpolgármester felidézte, hogy az önkormányzat 2009-ben nyilvánította június 30-át, a kispesti zsidóság deportálásának napját, gyásznappá. 1944-ben ezen a napon csendőri felügyelet mellett mintegy 3500 kispesti zsidót szállítottak el marhavagonokban a vasútállomásról a monori téglagyárba, majd onnan az auschwitzi haláltáborba. Vinczek György elmondta, tavaly a 80. évfordulón egy önkormányzati rendezvénysorozattal tisztelegtek az emlékük és az 1944. november 15-én deportál kispesti roma áldozatok emléke előtt.
Siklós Zsuzsa, a Kispesti Helytörténeti Gyűjtemény vezetője mesélt a beszélgetéseket megelőző kutatómunkáról, a kispesti zsidóság történetéről. Majd a gyűjteményvezető felolvasta Havas Iván: Az én holokausztom című visszaemlékezés rövidített változatát.
A filmben szerepelt: Furmann Zsuzsa, Dr. Földesné Glasz Zsuzsa, Kósa (Lendvai) Judit, Hantos Györgyi, Dr. Barta László, és felesége Gál Judit.